Uroczystość przekazania Orderu Orła Białego

        10 maja 2019 roku w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem odbyła się uroczystość przekazania Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie Kornelowi Makuszyńskiemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Order w imieniu rodziny pisarza przekazała p. Jadwiga Tarnawska, siostrzenica naszego Patrona. Zaprezentowana i odsłonięta została także ławeczka multimedialna poświęcona Pisarzowi ze słońcem w herbie, honorowemu obywatelowi naszego miasta.

Uroczystości rozpoczęły się na Starym Cmentarzu. Licznie przybyła Rodzina pisarza wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Zakopane, Muzeum Tatrzańskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 7 (kl. VI - VIII). Złożono wiązanki kwiatów na grobach Kornela Makuszyńskiego i jego żony Janiny Makuszyńskiej. Pani Jadwiga Tarnawska skierowała słowa podziękowania do uczniów naszej szkoły za przybycie na uroczystość.

O godzinie 12:30 ponownie wszyscy zgromadzili się przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Tetmajera. Stanęła tam pierwsza z dziewięciu multimedialnych ławeczek poświęconych znanym zakopiańskim postaciom. Kolejne pojawią się na terenie Zakopanego w wakacje. Wszystkie na zlecenie Urzędu Miasta zostały zaprojektowane przez Marka Szalę, a sfinansowane ze środków UE.

Po naciśnięciu przycisku umieszczonego na ozdobionej podobizną Koziołka Matołka „ławeczce Kornela Makuszyńskiego” wysłuchać można fragmentu bajki o tej lubianej przez dzieci postaci, a także dwóch felietonów o Zakopanem. Teksty czyta Andrzej Bienias – aktor Teatru im. St. I. Witkiewicza. Z kolei po zeskanowaniu kodu QR smartfonem możemy zapoznać się z biogramem Kornela Makuszyńskiego, który opracowała dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok.

Ławeczkę odsłoniła p. Jadwiga Tarnawska wraz z synami Krzysztofem i Lucjanem oraz Sekretarzem Miasta Zakopane Grzegorzem Cisło i Posłem Edwardem Siarką. Następnie w pobliskim Muzeum Kornela Makuszyńskiego odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której p. Jadwiga Tarnawska na ręce dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anny Wende-Surmiak przekazała Order Orła Białego.

Warto zapamiętać! W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda pośmiertnie nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom. W ich gronie znalazł się Kornel Makuszyński - prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego. 11 listopada 2018 roku w Pałacu Prezydenckim to najwyższe w Polsce odznaczenie odebrała rodzina pisarza, a następnie postanowiła przekazać je do zakopiańskiego muzeum biograficznego w willi Opolanka, które stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Od 15 maja 2019 roku order oglądać będzie można jako jeden z eksponatów.

O godzinie 17-ej w Muzeum Oksza nasza grupa teatralna wystąpiła w spektaklu „Kornelowski uśmiech” autorstwa i w reżyserii p. mgr Anny Kukli. Występ wspaniały! Na zakończenie pokazaliśmy Rodzinie i zebranym gościom nasz piękny szkolny sztandar.

Galeria zdjęć