V Rajd Szlakiem Oddziału Partyzanckiego ZWZ-AK Wojciecha Duszy "Szaroty".

        W dniu 8 czerwca 2018 roku, uczniowie kl. VII wraz z opiekunkami: Barbarą Jakubowską i Beatą Sikorą uczestniczyli w V Rajdzie Szlakami Oddziału Partyzanckiego ZWZ-AK Wojciecha Duszy „Szaroty”. Piechurzy wyruszyli rano z Zakopanego spod budynku Palace. Pięć wytyczonych tras zostało poprowadzonych w okolicy miasta. Na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej zostały złożone kwiaty i zapalony znicz na zbiorowej mogile ofiar II Wojny Światowej. Potem przeszliśmy na heliport przy Szpitalu Powiatowym, gdzie ratownicy TOPR zaznajomili nas z zasadami bezpiecznego poruszania się po górach oraz jak w razie potrzeby wzywać pomoc. Udaliśmy się w dalszą drogę na Harendę, gdzie dzięki życzliwości właściciela wyciągu zostaliśmy wywiezieni na wierch Rafaczówki i tam spożyliśmy posiłek. Przeszliśmy wierchem Rafaczówek do pomnika Szlaku Papieskiego na Furmanowej i tam została odczytana lista zamordowanych oraz odprawiona modlitwa w ich intencji. Następnie przemaszerowaliśmy do Szkoły w Zębie, gdzie spotkaliśmy się członkami rodzin rozstrzelanych, władzami Gminy Poronin, żołnierzami i zaproszonymi gośćmi. Obejrzeliśmy rekonstrukcję akcji partyzanckiej przeciwko Niemcom w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Na zakończenie mogliśmy posilić się żołnierską grochówką. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale wróciliśmy zadowoleni do szkoły.

Beata Sikora

Galeria zdjęć